/
2006 Sterling SC-8000 Broom Sweeper For Sale, Cummins ISB Propane, Allison 2500 RDS Auto Transmission, 63,867 Miles, A/C, Dual Drive & Gauge, Schwarze M6000 (TECO) Twin Engine Cab Over Mechanical Broom Sweeper, Ford DSG423 LPG Aux Engine, 6,885 Sweeping Hours, 120" Sweeping Path, 5 YD Hopper (16"-138" Variable Dumping Height), 2 Gutter Brooms, Dust Control - 350 Gallon Water Tank, Well-Maintained Ex-City Unit
| Stock # | 13715 |
| Price | Sold |
| Year | 2006 |
| Make | Sterling |
| Model | SC8000 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 63,867 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB |
| Horsepower | 200 |
| Fuel Type | LPG |
| Transmission | Allison 2500 RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Schwarze |
| Model | M6000TE |
| Aux Engine | Ford DSG423 LPG |
| Aux Engine Hours | 6,885 |
| Capacity | 5 YD |
| Sweeping Path | 120" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Length | 22'8" |
| Height | 10' |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 121" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.