/
2001 Sterling SC8000 Vacuum Sweeper, Cummins ISB (205HP), Allison 2000 Auto Transmission, 35,970 Miles, A/C, Elgin GeoVac Vacuum Air Sweeper, John Deere Aux Engine, 6,775 Sweeping Hours, 8 YD Hopper, Right Hand Gutter Broom & Nozzle, 60" Extension Broom, 330 Gal Water Tank for Dust Control, 8" Wandering Hose in Rear, Ex-City Unit.
| Stock # | 12157 |
| Year | 2001 |
| Make | Sterling |
| Model | SC8000 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 35,970 mi |
| Hour Reading | 3,775 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | 1 |
| Engine | Cummins ISB |
| Horsepower | 205 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 2000 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Elgin |
| Model | GeoVac |
| Capacity | 8 YD |
| Sweeping Path | 102" |
| Sweeper Engine | John Deere 4045T |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Broom Type | Polyprophylene |
| Number Of Gutter Brooms | 1 |
| Broom Diameter | Extension Broom - 16" <br> Main Broom - 20" |
| Hopper Capacity | 8 YD |
| Hopper Location | Rear |
| Length | 23' |
| Height | 10'4" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 133 |