2000 E-One Cyclone Aerial Ladder Truck, Cummins ISM (450HP) Diesel, Allison HD4060 Auto Transmission, Jake Brake, 100,268 Miles, A/C, Inter-Axle Diff Lock, Seats 4 (3 SCBA Seats), Single Phase 5,500 Watts Generator (46/23 Amps), Code 3 Lights & Communication System, Electronic Siren, Air Horn, Telescoping Floodlights, Kussmaul Charger
Aerial: E-One HP 100, Rear-Mounted 100' Extruded Aluminum Ladder, 500 lbs Tip Load, 1,547 Aerial Hours
Water Pump: Hale E-1 2000 GPM @ 150PSI, 500 Gallon Tank
Foam Pump: Foam Pro System, Class A & Class B Foam
Discharge: Front, (2) Officer's Side, (1) Driver’s Side, (4) Crosslays, Akron Ladder Tip Monitor
Suction: 4" Aerial Line Waterway in Rear, Officer's Side; Driver's Side
Very Well-maintained Ex-City Unit
| Stock # | 14297 |
| Price | Sold |
| Year | 2000 |
| Make | E-One |
| Model | Cyclone |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 100,268 mi |
| Hour Reading | 11,450 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 69,000 |
| Front Axle | 21,000 |
| Rear Axle | 48,000 |
| Number Of Rear Axles | 2 |
| Engine | Cummins ISM |
| Horsepower | 450 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison HD4060 |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 425/65R22.5, Rear: 12R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | E-One |
| Model | HP100 |
| Aux Engine | 1,547 |
| Capacity | 500 lbs |
| Max Boom Length | 100' |
| Outriggers | 4 |
| Water System Pump | Hale E-1 2000 GPM |
| Foam Pump | FoamPro 2001 |
| Water Tank | 500 Gal |
| Length | 39'8" |
| Height | 12'1" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 230 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.