/
1987 Central MFG Inc SXW15 Railcar Mover, Repowered with a New Cummins ISC 8.3L (260HP) in 2008, 28,093 Miles, 3,963 Hours, Auto Transmission, 30,000 GVW, 12,000-15,000 lbs Drawbar Pull Capacity, Reyco Spring Suspension, Kidron Model-157 Body, Hi-Rail System, Wabtec Rear Coupler, 10' Flatbed, (4) Floodlights, Ex-Gov't Unit
| Stock # | 13749 |
| Price | $65,000* |
| Year | 1987 |
| Make | Central MFG Inc |
| Model | SWX15 |
| Color | Orange |
| Odometer Reading | 28,093 mi |
| Hour Reading | 3,963 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 30,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISC |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 385/65R22.5 |
| Power Steering | Yes |
| Make | Kidron Inc |
| Model | 157 |
| Capacity | 10' |
| Length | 27'8" |
| Height | 9'10" |
| Width | 8'6" |
| Weight | 26,000 lbs |
| Wheelbase | 118 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.