/
2011 Freightliner M2 Street Sweeper, Cummins ISC 8.3L Diesel, Allison 3500RDS_P Auto Transmission, 69,787 Miles, Air Brakes, 2-Speed Control, Dual Drive, A/C, Elgin Broom Bear Series H Mechanical Street Sweeper, Only 35,519 Sweeping Miles, High Dump (38"-120"), 4.5 YD Hopper, 120" Sweeping Path, Dual Gutter Broom, Dust Control System, Backup Camera, Very Clean & Well-Maintained Ex-City Unit
***more photos coming soon
| Stock # | 14771 |
| Year | 2011 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 69,787 mi |
| Hour Reading | 8,370 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISC8.3 |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Elgin |
| Model | Broom Bear H |
| Capacity | 4.5 YD |
| Sweeping Path | 120 w/ 2 gutter brooms |
| Number Of Gutter Brooms |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 2 |
| Water Tank | 360 Gal |
| Length | 22'6" |
| Height | 9'4" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 138 |