/
2002 Volvo WXLL Water Truck, Low Entry Cab, Volvo D7 (275HP), Allison MD3560P Auto Transmission, 88,660 Miles, Exhaust Brake, Axle Lock, A/C, McLellan Tank, 4,000 Gallon Capacity, PTO Driven Centrifugal Pump, Front (2) + Side (L) + Rear (2) Sprayers (Missing), Air Valves (Missing), Hose Reel (Missing Hose) Clean and Well-Maintained Ex-City Unit
| Stock # | 14235 |
| Price | Sold |
| Year | 0 |
| Make | Volvo |
| Model | WXLL |
| Color | White |
| Odometer Reading | 88,660 mi |
| Hour Reading | 4,094 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Volvo D7 |
| Horsepower | 275 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison MD3560P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | McLellan Industries |
| Model | 071502 |
| Capacity | 4,000 Gal |
| Length | 28'3" |
| Height | 10' |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 172" |
| Cab To Axle | 145" |
| Cab to End of Frame | 219" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.