2016 Freightliner M2 106 4x4 Arituclating & Insulated Bucket Truck, Cummins ISB 6.7L Diesel, Allison 3500RDS_P Transmission, 186,482 Miles, Non-CDL - 26,000 GVW, Diff Lock, Hi & Low Range, Power Windows, Cruise Control, A/C, Altec AT37-G Articulated Lift (Only 394 Aerial Hours), Insulated Boom, 44' Working Height, 350 lbs Capacity, Single Man Basket, Platform Rotator – 90°, Pistol Grip Upper Controls, Aux Hydraulic Tool Package - Bucket, Rear & Curbside, Strobe & Work Lights, 14' Altec Utility Body, Shelves & Drawers, Topside Storage, WARN M12000 Front Winch (12,000 lbs Capacity), Backup Camera, Tow Package, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
***more photos coming soon
| Stock # | 14849 |
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 186,482 mi |
| Duty | Medium |
| Class | 6 |
| GVW | 26,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 16,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB6.7 |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| Capacity | 350 lbs |
| Basket | Single |
| Max Boom Length | 44' WH |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length |
| 24'9" |
| Height | 12'7" |
| Width | 7'10" |
| Wheelbase | 160 |