
2006 International Paystar 5600i 6x6 Digger Derrick, Cummins ISM-385V (370HP) w/ Jake Brake, Allison 4500RDS_P Automatic Transmission, 80,770 Miles, 60,000 GVW - (21k Front, 40k Rear), Hendrickson Walking Beam Suspension, 4.88 Rear End Ratio, Diff Locks & Power Divider Lock, Fabco TC-270 2-Spd Transfer Case, 110,000 lbs Rated Single Steel Frame, A/C, Driver & Passenger Air Seat, Altec D3060ATR Digger Derrick Body - 60’ Sheave Height, 52’ Side Reach, & 25,150 lbs Capacity (3,166 PTO Hours), Riding Seat w/ Joystick Controls, Insulated 3rd Stage Rated at 46KV, Pole Guide, 2-Spd Digger with Auger, 12’ Jib (1,650 lbs Capacity), Vanair Air Compressor (86 Hours), Honda EM5000SX 120V/240V Generator, Curbside & Streetside Capstan Drive (6,000 lbs w/ 7" Head), Hydraulic Tool Circuit with Hose Reels, 4 Hydraulic Outriggers, Pintle Hitch, PUP, Very Clean & Well-Maintained Ex-Public Utility Unit
***more photos coming soon
**two sister units available
| Stock # | 14851 |
| Price | Sold |
| Year | 2006 |
| Make | International |
| Model | 5600i 6x6 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 80,770 mi |
| Hour Reading | 8,528 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISM-385V |
| Horsepower | 370 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 4500RDS |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front 315/80R22.5 Rear: 12R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.88 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | D3060ATR |
| Max Boom Length | 60' Sheave Height |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 12' & 1,650 lbs Capacity |
| Length | 37' |
| Height | 13'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 234 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.