1996 International 4800 4x4 Type 4 / Type 3 Wildland Pumper Fire Truck, DT466 Diesel, Allison MT643 Automatic Transmission, Only 29,571 Original Miles, Only 1,765 Engine Hours, 35,000 GVW (Front 12k, Rear 23k), Fabco SDA-1200 12k Front Axle, Fabco TC-38 2-Spd Transfer Case, 4.78 Rear Ratio, Crew Cab - Seats 5 (3 Rear SCBA Seats), Side & Topside Storage Compartments, Emergency Sirens & Scene Lights, Dyna LLC 4000W Generator powered by Briggs & Stratton 8HP Aux Engine
Central States Fire Apparatus Model MS1250 Body
Water Pump: Hale QSG-125 1250GPM @ 150PSI, 750 Gal Water Tank, Only 217 PTO Hours
Foam: KK Proportioner Foam System, 15 Gal Poly Tank
Discharge: Driver's Side - (2) 2 ½", 1 ½" Crosslay, Officer's Side - (2) 2 ½", 1 ½" Crosslay, Rear Side - 2 ½"
Suction: Driver's Side - 4 ½", 2 ½" Inlet, Rear Side - 2 ½" Inlet, Officer's Side - 6" Suction, 2 ½" Inlet, Top Side - 2 ½" Akron 1250GPM Deck Gun
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
***3 sister units available
**more photos coming soon
| Stock # | 14853 |
| Price | Pending Sale |
| Year | 1996 |
| Make | International |
| Model | 4800 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 29,571 mi |
| Hour Reading | 1,765 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 35,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International DT466 |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Allison MT643 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.78 |
| Power Steering | Yes |
| Make | Central States Fire Apparatus, Inc. |
| Aux Engine | Briggs & Stratton 8HP |
| Water System Pump | Hale QSG-125 1250GPM @ 150PSI |
| Foam Pump | KK Proportioner Foam System |
| Water Tank | 750 Gal |
| Foam Tank | 15 Gal |
| Length | 28'9" |
| Height | 9'8" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 226 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.