/
2002 Volvo WXLL Tandem Axle Cab & Chassis, Low Entry Cab, Volvo D7 (275HP), Allison MD3560P Auto Transmission, Only 88,660 Miles, Exhaust Brake, Dual Steering, Axle Lock, A/C, 172" Wheelbase, 145" Cab to Axle, 219" Cab to End of Frame, Very Clean and Well-Maintained Ex-City Unit
***file photo, actual photos coming soon
| Stock # | 14235 |
| Year | 2002 |
| Make | Volvo |
| Model | WXLL |
| Color | White |
| Odometer Reading | 88,660 mi |
| Hour Reading | 4,094 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Volvo D7 |
| Horsepower | 275 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison MD3560P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 26'5" |
| Height | 9'2" |
| Width | 8'2" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Wheelbase |
| 172 |
| Cab To Axle | 145 |
| Cab to End of Frame | 219 |