2009 GMC C4500 Articulating Telescopic Non-CDL Bucket Truck, Chevy 8.1L Gas, Auto Transmission, Only 34,767 Miles, A/C, Versalift SST40EIH Telescopic Articulating Bucket Body, Insulated Boom, 45' Working Height, 350 lbs Platform Capacity, Single Man Insulated Bucket, Pistol Grip Controls, Astoria 11' Utility Fiberglass Body, Shelved Compartments, Traffic Light Bar, Tow Package, Very Clean & Well-Maintained Ex-City Unit
***more photos coming soon
| Stock # | 14725 |
| Year | 2009 |
| Make | GMC |
| Model | C5500 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 34,767 mi |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| GVW | 17,500 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 13,500 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Chevy 8.1L |
| Fuel Type | Gasoline |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Versalift |
| Model | SST40EIH |
| Capacity | 350 lbs |
| Basket | Single |
| Max Boom Length | 45' WH |
| Length | 20'3" |
| Height | 11'10" |
| Width | 7'10" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Wheelbase |
| 129 |