2006 Freightliner M2 Air Vacuum Sweeper, CAT C7 (250HP) Diesel, Allison 3500RDS_P Auto Transmission, Only 59,419 Miles, A/C, Dual Drive, 2-Speed Rear End, Elgin Crosswind Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045 Aux Engine, Only 4,090 Sweeping Hours, 8 Yard Hopper, 240 Gallon Water Tank, 144" Sweeping Path, (2) 42" Gutter Brooms, 8" Rear Hand Wand, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
***more photos coming soon
| Stock # | 14760 |
| Year | 2006 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 59,419 mi |
| Hour Reading | 7,857 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | CAT C7 |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Aux Engine | John Deere 4.5L |
| Aux Engine Hours | 4,090 |
| Capacity | 8 YD |
| Sweeping Path | 144" w/ 2 Gutter Brooms |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Water Tank |
| 240 Gal |
| Length | 20'10" |
| Height | 10'4" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 165 |