2004 Pierce Quantum Aerial Quint Fire Truck, Detroit Series 60 Diesel, Jake Brake (3-Spd), Allison 4000EV_P Auto Transmission, 76,504 Miles, Aux Front Wheel Lock, Pump & Drive, TAK-4 Independent Suspension, Crew Cab - Seats 6 (5 SCBA Seats), A/C, Shelved Compartments, (2) Hydraulic Outriggers, Atkinson Dynamics Intercom, Whelen Lights & Sirens
Discharge: Driver's side: 1 - 4.5"; Officer's Side: 2 - 2.5", 1 - 4.5"; Front: 1 - 1.5"; Rear: 1 - 4.5"; Top: 1 - 1.5", 1 - 2.5"
Suction: Driver's side: 1 - 3"; Officer's Side: 1 - 6", 1 - 3"; Rear: 1 - 4.5" Aerial Inlet
Aerial: Pierce 55’ Sky-Boom Aerial Unit, Only 379 Aerial Hours, 3 Section, Akron TuckAway 3350 Electric Roof Turret
Water: Waterous CSU 2000GPM @ 150PSI Pump, 300 Gal Poly Water Tank
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
***more photos coming soon
| Stock # | 14856 |
| Year | 2004 |
| Make | Pierce |
| Model | Quantum |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 76,504 mi |
| Hour Reading | 8,076 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 53,800 |
| Front Axle | 22,800 |
| Rear Axle | 31,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Detroit Series 60 |
| Horsepower | 515 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 4000EV_P |
| Suspension | TAK-4 |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 425/65R22.5 Rear: 315/80R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Pierce |
| Model | Sky-Boom 55' |
| Max Boom Length | 55' Ladder |
| Outriggers | 2 |
| Water System Pump | Waterous CSU 2000GPM @ 150PSI |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Water Tank | 300 Gal |
| Length | 36'4" |
| Height | 12'2" |
| Width | 8'4" |
| Weight | 53,800 lbs |
| Wheelbase | 230 |