/
1999 Athey Mobil TopGun M-9D Street Sweeper, International T444E Diesel, Allison AT545 Auto Transmission, 8,105 Total Engine Hours, Only 4,547 Sweeping Hours, A/C, Dual Gauge and Drive, No CDL Required - 26,000 GVW, 4.5 YD Stainless Steel Hopper, Extended High Dump, 120" Sweeping Path, Traffic Light Bar, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 14858 |
| Year | 1999 |
| Make | Athey-Mobil |
| Model | TopGun M-9D |
| Color | Yellow |
| Hour Reading | 8,105 |
| Duty | Medium |
| Class | 6 |
| GVW | 26,000 |
| Front Axle | 8,000 |
| Rear Axle | 18,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International T444E |
| Horsepower | 190 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison AT545 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Hydraulic |
| Tires | Front: 9R22.5; Rear: 315/80R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Athey-Mobil |
| Model | TopGun M-9D |
| Capacity | 5 YD |
| Sweeping Path | 120" w/2 gutter brooms |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Water Tank | 285 Gal |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 21'8" |
| Height | 8'6" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 161 |