2018 Freightliner M2 4x4 Continuous Articulating Single Axle Bucket Truck, Cummins ISB 6.7L (250HP) Diesel, Allison 3500RDS Auto w/PTO Gear, Only 36,520 Original Miles, 1,049 PTO Hours, Diff Lock, Meritor MX14120EV Front Axle, Rear End Ratio 5.57, 33,000 GVW, A/C, Bench Seat (Seats 3)
Altec TA60 Articulating Telescopic Aerial Device & Boom
Insulated w/ Material Handler, 65' Working Height, 40' Horizontal Side Reach,
Single Basket (600lb Capacity), 1,000 lbs Jib Capacity, Continuous Rotation,
Pistol Grip Controls, Aux. Hydraulic Tool Package,
13' Altec Utility Body, Shelved Storage Compartments,
(4) Hydraulic Outriggers, Pintle Hitch, PUP
Very Clean & Well-Maintained Unit
| Stock # | 14657 |
| Year | 2018 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 36,520 mi |
| Hour Reading | 2,718 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 13,220 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | TA60 |
| Capacity | 600 lbs |
| Basket |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Single |
| Max Boom Length | 65' WH |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 1,000 lbs |
| Length | 26'9" |
| Height | 12'2" |
| Width | 7'10" |
| Wheelbase | 178 |