2000 Ford F750 XL SD Forestry Bucket Truck, CAT 3126 Diesel, Allison MD3060_P Auto Transmission, 111,926 Miles, Air Brakes, Terex Hi-Ranger XT-5 Overcenter Tree Trimming Bucket, 60' Working Height, 350 lbs Capacity, Insulated Boom, Pistol Grip Control, Aux. Tool Package, 2 Outriggers, 11' Arbortech M50 Chip Dump Box, Cab Cage, 8' Wide Shelved Storage Compartment, (2) Rear-Mounted Toolboxes, Pintle Hitch, Very Clean & Well-Maintained Ex-City Unit
| Stock # | 14648 |
| Year | 2000 |
| Make | Ford |
| Model | F750 XL SD |
| Color | White |
| Odometer Reading | 111,926 mi |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | CAT 3126 |
| Horsepower | 210 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Allison MD3060_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Power Steering | Yes |
| Make | Terex |
| Model | Hi-Ranger XT5 |
| Capacity | 350 lbs |
| Basket | Single |
| Max Boom Length | 60' WH |
| Outriggers | 2 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 26'2" |
| Height | 12'2" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 196 |