2017 Ford F550 XL 4x4 Articulating Telescopic Bucket Truck, Ford 6.7L Powerstroke Turbo Diesel, Auto Transmission, 54,901 Miles, Block Heater, Seats 2, A/C, Altec AT40M Articulating Telescopic Aerial Bucket, Insulated & Continuous Boom, 400 lbs Single Bucket Capacity, 45' Working Height, 30' Horizontal Reach, 180° Platform Rotation & Tilt, 1,000 lbs Capacity Material Handling Jib, Engine Start/Stop from Boom, Hydraulic Tool Circuit - Platform & Streetside, 9' Altec Aluminum Utility Body, Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, (2) Hydraulic Outriggers, Tow Package, Very Clean & Well-Maintained Ex-Public Utility Co. Unit
| Stock # | 14741 |
| Year | 2017 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 54,901 mi |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 7,500 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Ford 6.7L Powerstroke |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT40M |
| Capacity | 400 lbs |
| Basket | Single |
| Max Boom Length | 45' WH |
| Outriggers | 2 |
| Jib | 1,000 lbs |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length |
| 26' |
| Height | 10'5" |
| Width | 7'10" |
| Wheelbase | 169 |