2004 International 7400 Type III Fire Pumper, DT530 (330HP), Allison 3000EVS_P Auto Transmission, Only 49,645 Miles, Muncie CS10 PTO, Pump and Drive, Exhaust Brake, 2-Spd Transfer Case, Meritor MFS-12-143A Front Axle, 6.14 Rear End Ratio, Double Channel Frame, 33,000 GVW, A/C, Crew Cab Seats 5, West-Mark Fire Apparatus Body, Emergency Sirens and Intercom, Halogen Telescopic Scene Lights, Shelved Storage Compartments
Water: Darley JMP 500GPM @ 150PSI, 527 Gal Water Tank
Aux Pump: Darley 1 ½ AGE 26 LD 120GPM, Single Stage
Aux Engine: Lombardini 9LD625-2
Foam: FoamPro S105-2001, 15 Gal Tank
Discharge: Officer's Side - 2 ½", 1 ½", 1 ½" Crosslay; Driver's Side - 2 ½", 1 ½", 1 ½" Crosslay, 1" Hose Reels; Front - 1 ½", Rear - 1 ½"
Suction: Officer's Side - 2 ½", Driver's Side - 4" & 2 ½", 1 ½" Direct Tank Fill
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
***(2) Sister units available
| Stock # | 14865 |
| Year | 2004 |
| Make | International |
| Model | 7400 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 49,645 mi |
| Hour Reading | 3,696 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International DT530 |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| Transmission | Allison 3000EVS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R24.5 |
| Rear End Ratio | 6.14 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | West-Mark |
| Aux Engine | Lombardini 9LD625-2 |
| Water System Pump | Darley JMP 508GPM @ 150PSI |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Foam Pump | Foam Pro S105-2001 |
| Water Tank | 527 Gallons |
| Foam Tank | 15 Gallons |
| Length | 23'8" |
| Height | 9'5" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 167 |