/
2005 Mack MR688S Rear Load Packer Garbage Truck, Mack AI-350 12.0L Diesel (350HP), Allison 4500RDS_P Auto Trans, Only 74,410 Miles, 5,612 Engine Hours, Inter-Axle Lock, A/C, Heil Formula 4000 Packer Body, 20 Cubic Yard Capacity, Driver's Side & Curbsider Outside Controls, Trans Data On Board Weight System, Very Clean & Well Maintained Ex-City Unit
***file photos of sister unit, actual photos coming soon
| Stock # | 14766 |
| Year | 2005 |
| Make | Mack |
| Model | MR688S |
| Color | White |
| Odometer Reading | 74,410 mi |
| Hour Reading | 5,612 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 56,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 38,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Mack AI-350 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 11R22.5 Rear: 315/80R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | Formula 4000 |
| Capacity | 20 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 26'7" |
| Height | 10'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 143 |