/
2012 International 4300 Regenerative Air Street Sweeper, MaxxForce DT A230 7.6L Diesel, Allison 2500RDS_P Auto Transmission, 78,691 Miles, Dual Steering, A/C, 30,000 GVW, Tymco 600 Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045HF Aux Engine (6,493 Sweeping Hours), 142" Sweeping Path, 2 Gutter Brooms, 7.3 YD Stainless Steel Hopper, Well-Maintained & Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 14942 |
| Price | Sold |
| Year | 2012 |
| Make | International |
| Model | 4300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 78,691 mi |
| Hour Reading | 11,276 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 30,000 |
| Front Axle | 8,000 |
| Rear Axle | 22,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Maxxforce DT A230 |
| Horsepower | 230 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 2500RDS_P |
| Suspension | Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 7.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Tymco |
| Model | 600 |
| Aux Engine | John Deere 4.5L |
| Aux Engine Hours |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 6,493 Sweeping Hours |
| Capacity | 7.3 YD |
| Sweeping Path | 142" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Length | 21'8" |
| Height | 9'7" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 151 |