/
2003 Volvo WXLL42 Rear Loader Garbage Truck, VE D7 Diesel (275 HP), Allison MD3560_P Auto Transmission, 20 YD Leach Alpha Rear Load Body, Dual Steering, Very Clean and Well Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15058 |
| Year | 2003 |
| Make | Volvo |
| Model | WXLL42 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 0 mi |
| Hour Reading | 7,177 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 41,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | VE D7 6.7L |
| Horsepower | 275 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison MD3560_P |
| Suspension | New Way Air Suspension |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Leach |
| Model | Alpha |
| Capacity | 19 Yard |
| Length | 25'4" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Height | 11'8" |
| Width | 8'7" |
| Wheelbase | 130 |