/
2008 Autocar WX Front Loader Garbage Truck, Cummins ISL, Allison 4500RDS_P Auto Trans, 84,491 Miles, 66K GVW (20K Front, 46K Rear, + 13.2K Tag), A/C, Inter-Axle Diff Lock, Hendrickson HMX Suspension, Heil Half/Pack Front Loader, 40 Yard Gross Capacity - 28 YD Body & 12 YD Hopper Capacity, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 18-20 Seconds Container Dump Cycle, Full Eject, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15082 |
| Year | 2008 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 84,491 mi |
| Hour Reading | 20,527 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5, Rear:11R22.5, Tag: 225/70R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | Half/Pack |
| Capacity | 40 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 12'1" |
| Height | 13'3" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 189 |