2002 International 4700 Asphalt Patcher Truck, International C215 7.3L Diesel Engine, Allison MD3060_P Automatic Transmission, 194,434 Miles, A/C, 33,000 GVW, PB Loader Unibelt Patcher B-3, 3 Yard, Emulsion Sprayer BH-153-21, 130 Gallon Tank, 20 Gallon Solvent Tank, Hose and Spray Wand, John Deere 2.4L Aux Engine, Sullair 49HP Air Compressor (Only 30 hours, 160 CMF @ 100 PSI, John Deere 4024T Diesel Engine), Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15009 |
| Price | Sold |
| Year | 2002 |
| Make | International |
| Model | 4700 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 194,434 mi |
| Hour Reading | 18,363 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International C215 7.3L |
| Horsepower | 215 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison MD3060_P Automatic Transmission |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | PB Loader |
| Model | B-3 |
| Aux Engine | John Deere 4024TF281A 2.4L |
| Aux Engine Hours | 30 |
| Length | 25'5" |
| Height | 9'10" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 204 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.