1998 HME West-Mark Fire Pumper, Cummins ISC 8.3L Diesel Engine, Allison MD3060_PR Auto Transmission, 52,704 Miles, Pump and Drive, 38,600 GVW, A/C, Crew Cab Seats 4 (2 SCBA Seats), West-Mark Fire Apparatus Body, Roof Monitor, Emergency Sirens and Intercom, Shelved Storage Compartments
Water Pump: Hale QSG125-23L Water Pump, 1,260 GPM @ 150 PSI (273 Hours), 500 Gal Poly Tank
Aux Engine: Deutz RD 270
Foam: FoamPro, 20 Gal Class A, 20 Gal Class B
Discharge: Front - 1 1/2" Jump Line, Driver's Side - 2 1/2", (2) 1 3/4" Crosslay, 1 1/2" Crosslay, Passenger's Side - (2) 2 1/2", Rear - 2 1/2"
Suction: Driver's Side - 6", 2 1/2", 1/2" Direct Tank Fill, Passenger's Side - 6", 2 1/2"
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15158 |
| Price | Sold |
| Year | 1998 |
| Make | HME |
| Model | Fire Truck |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 52,704 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 38,600 |
| Front Axle | 14,600 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISC 8.3L |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison MD3060_PR |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 12R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | West-Mark |
| Aux Engine | Deutz RD 270 |
| Water System Pump | Hale QSG125-23L |
| Foam Pump | Foam Pro |
| Water Tank | 500 Gal |
| Foam Tank | 20 Gal Class A, 20 Gal Class B |
| Length | 25'10" |
| Height | 9'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 166" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.