/
2005 Pierce Quantum Single Axle Cab & Chassis, Detroit Diesel Series 60 14L, Allison 4000EV_P Transmission, 82,413 Miles, A/C, 43,500 GVW (19,500 Front, 24,000 Rear), 190" Wheelbase, 123" Cab to Axle, 169" Cab to End of Frame, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15106 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2005 |
| Make | Pierce |
| Model | Quantum |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 82,413 mi |
| Hour Reading | 6,970 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 43,500 |
| Front Axle | 19,500 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Detroit Diesel Series 60 14L |
| Horsepower | 515 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Allison 4000EV_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5, Rear: 12R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 27'8" |
| Height | 9'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 190 |
| Cab To Axle | 123 |
| Cab to End of Frame | 169 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.