/
2011 International 4300 Vacuum Sweeper, New OEM crate Cummins 6.7L Engine, New OEM crate Allison 2500SP Auto Trans, Only 210 Miles (Under 10k Miles on Chassis), A/C, 33,000 GVW, Dual Drive, 2-Spd Transfer Case, Elgin Crosswind Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045TF 4.5L Aux Engine, (16 Sweeping Hours), 8 Yard Hopper, 144" Sweeping Path, (2) 42" Gutter Brooms, Extremely Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 14902 |
| Price | Sold |
| Year | 2011 |
| Make | International |
| Model | 4300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 210 mi |
| Hour Reading | 26 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB |
| Fuel Type | None |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Allison 2500SP |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Elgin |
| Model | Crosswind |
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours | 16 |
| Capacity | 8 YD |
| Sweeping Path | 144" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 21'6" |
| Height | 9'10" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 162 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.