/
2011 American LaFrance Condor ASL Garbage Truck, Cummins ISL 8.9L Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 76,634 Miles, A/C, 68,500 GVW (18K Front, 20K Rear, + 10,500 Tag), Inter-Axle Diff Lock, Right Side Steer, Labrie Automizer 60/40 Split Body, 31 YD Capacity (+ 6.5 YD Hopper), Automizer Right-Hand Arm, 1,000 lbs Lift Capacity, 144" Reach, Right Hand Steer, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15334 |
| Price | Sold |
| Year | 2011 |
| Make | American LaFrance |
| Model | Condor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 76,608 mi |
| Hour Reading | 17,421 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 68,500 |
| Tag Axle | 10,500 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tri |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 8x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Haulmaxx & Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | Front/Rear: 315/80R22.5 Tag:225/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Labrie |
| Model | AURH |
| Capacity | 31 YD |
| Length | 33'8" |
| Height | 12'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 190" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.