/
2012 Ford F450 Bucket Truck, 6.8L Gas Engine, Auto Trans, 95,527 Miles, A/C, 16,500 GVW, Altec AT200A Non-Insulated Telescopic Bucket, Single Man Basket, 350 lbs Capacity, 35' WH, Storage Shelves & Compartments, Very Clean Ex-Public Utility Co Unit
| Stock # | 15363 |
| Price | Sold |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | F450 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 95,527 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 16,500 |
| Front Axle | 6,000 |
| Rear Axle | 12,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.8L |
| Fuel Type | Gasoline |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 40 Gal |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT200A |
| Capacity | 350 lbs |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length | 35' WH |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 23'6" |
| Height | 10'8" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 165" |