/
2005 Freightliner FL70 Street Sweeper, Repowered with Unused CAT C7 Crate Engine, Allison 3500RDS_P Auto Transmission, 55K Miles on the Chassis, Dual Drive, A/C, 33,000 GVW, Elgin Broom Bear Mechanical Street Sweeper, High Dump (38"-120"), 4.5 YD Hopper, 120" Sweeping Path, Dual Gutter Broom, Very Clean & Well-Maintained Ex-City Unit
***file photo of sister unit, actual photos coming soon!
| Stock # | 13789 |
| Price | Sold |
| Year | 2007 |
| Make | Freightliner |
| Model | FL70 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 55,571 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | CAT C7 |
| Horsepower | 370 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Elgin |
| Model | Broom Bear |
| Capacity | 4.5 YD |
| Sweeping Path | 120" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 22'2" |
| Height | 10' |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 126" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.