/
2012 Ford F550 Bucket Truck, Ford 6.7L Diesel Engine, Auto Trans, Only 87,359 Miles, A/C, Altec AT37-G Articulating Telescopic Lift, Insulated Boom, 42' Working Height, Continuous Rotation, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Clean Ex-Gov't Truck
| Stock # | 15370 |
| Price | Sold |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | F550 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 87,359 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Ford 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| Capacity | 400 lbs |
| Basket | Single-Man |
| Max Boom Length | 42' WH |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 24'2" |
| Height | 10'4" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 166" |