2021 International HV507 Fire Pumper, Cummins L9 Diesel Engine, Allison 3000EV_P Auto Trans, Only 7,015 Miles, A/C, 35,000 GVW, Crew Cab - Seats 4 (Driver, Passenger & Rear Bench), 4x4, BME Model 34 Fire Pumper Body, Very Clean Ex-Gov't Unit
Water Pump: Darley JMP 500 GPM @ 150 PSI, 500 Gal Tank
Foam: 20 Gal
Aux Engine: Kubota D902-EF01
Discharge: Front: (2) 2", Driver's Side: 2 ½", 2" Crosslay, Passenger's Side: 2" Crosslay, Rear: 2 ½", 2", Top: Hanney Hose Real
Suction: Driver's Side: 2 ½" Intake, 4" Intake, Passenger's Side: 2 ½" Inlet, Rear: 2 ½" Direct Tank Fill
| Stock # | 15379 |
| Price | Sold |
| Year | 2021 |
| Make | International |
| Model | HV507 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 7,015 mi |
| Hour Reading | 585 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 35,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins L9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Allison 3000EV_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | BME Fire |
| Aux Engine | Kubota D902-EF01 |
| Aux Engine Hours | 17 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 26'8" |
| Height | 9'7" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 184" |