/
1998 International 4700 Water Truck, DT466E Diesel Engine, Allison MT643 Auto Transmission, Only 14,740 Original Miles, 1,165 Hours, A/C, 33,000 GVW, McLellan Stainless Steel 1,800 Gallon Body, Tri-Clover SP218 Water Pump, 2 ½" Rear Discharge, 1 ½" Rear Discharge, Rear Sprayers, (2) 3" Rear Fill, Top-Side Tank Opening, Storage Compartments, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15427 |
| Price | Call For Price |
| Year | 1998 |
| Make | International |
| Model | 4700 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 14,740 mi |
| Hour Reading | 1,165 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT466E |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison MT643 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.44 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | McLellan Industries |
| Capacity | 1,800 Gal |
| Water System Pump | Tri-Clover SP218 |
| Length | 19'2" |
| Height | 9'7" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 140" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.