/
2016 Peterbilt 220 Air Street Sweeper, Paccar PX7 Diesel, Allison 2500RDS Auto Trans, 47,857 Miles, A/C, 33,000 GVW, Right Hand Steer, Tymco 600 Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045 Aux Engine, 4,020 Sweeping Hours, 142" Sweeping Path, 7.3YD Hopper, Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15519 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2016 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 220 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 47,857 mi |
| Hour Reading | 6,202 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Paccar PX7 |
| Horsepower | 220 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 51 Gal |
| Transmission | Allison 2500RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.50 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Tymco |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Model | 600 |
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours | 4,020 |
| Capacity | 7.3 YD |
| Sweeping Path | 142" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Length | 23'8" |
| Height | 10'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 158" |