/
2008 Freightliner M2 Rescue Truck, Cummins ISC Diesel Engine, Eaton Fuller 6spd Manual Trans, 122,820 Miles, A/C, 33,000 GVW, Crew Cab—Seats 15 (Driver, Passenger, 13 Rear Seats), Storage Shelves and Compartments, Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15516 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2008 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 122,820 mi |
| Hour Reading | 4,128 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISC |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 40 |
| Transmission | Eaton Fuller FS08406A 6spd |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.88 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 23'4" |
| Height | 12' |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 160" |
| Cab To Axle | 92" |
| Cab to End of Frame | 156" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.