2014 Freightliner M2 106 Aerial Cable Placer, Cummins ISB 6.7L Diesel Engine (250 HP), Allison 3500RDS Automatic Transmission, 47,653 Miles, A/C, 33,000 GVW, 5.57 Rear Ratio, Altec AT40C Aerial Two-Stage Steel Boom (Non-Insulated)
500 lb Platform Capacity
600 lb Side Load Capacity
150 lb Cable Down Load
720° Non-Continuous Rotation,
40' Working Height, 29' Maximum Side Reach
2,000 lbs Lifting Eye
Reel Lifter with Driver and Brake
Strand Reel with Brake
Dura-Line HDPE Innerduct Conduit
Joystick Controls at Platform
Tow Line Winch
Tool Boxes and Hangars
Pintle Hitch
Very Clean & Well-Maintained Unit
***File photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15526 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2014 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 47,653 mi |
| Hour Reading | 4,869 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 3500RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT40C |
| Capacity | 500 lbs |
| Max Boom Length | 40' WH |
| Length | 28'4" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 176" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.