/
2008 Autocar Xpeditor Tandem Axle Cab and Chassis, Cummins ISL (365HP), Allison 4500RDS_P Auto, 60,000 GVW, Only 73,879 Miles, Diff & Inter-Axle Locks, A/C, 212" Wheelbase, 214" Cab to Axle, 270" Cab to End of Frame, Very Clean Ex-Gov't Unit
***File photo
| Stock # | 14717 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2008 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 73,879 mi |
| Hour Reading | 8,726 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 365 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 80 Gal |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.29 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 212" |
| Cab To Axle | 214" |
| Cab to End of Frame | 270" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.