/
Only 5,453 Original Miles on the truck (Engine and Transmission were recently replaced with a 2017 Cummins ISB 6.7L and Allison 3000PRM Trans - 46k Miles, 2,366 Hours to meet California Emmisions Rule) 33,000 GVW, Single Axle, 198" Wheelbase, 120" Cab to Axle, 212" Cab to End of Frame, Very Clean Ex-Public Utility Unit
***File photo
| Stock # | 15468 |
| Price | Pending Sale |
| Year | 2005 |
| Make | International |
| Model | 7300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 5,453 mi |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 33000 |
| Front Axle | 13000 |
| Rear Axle | 20000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 240 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Transmission | Allison 3000PRM |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 198" |
| Cab To Axle | 120" |
| Cab to End of Frame | 212" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.