2013 MCI ISTV Prison Transit Passenger Bus, Cummins ISX12 (425 HP), Allison Auto Transmission, Front & Rear A/C, 46,000 GVW (16K Front, 22,500 Intermediate, 10K Rear), (8) High-Security Padlock Protected Individual Cells (potentially for 2 people), (16) 2-Passenger Bench Seats (Padlock Door Seperating Front 8 Bench Seats from Rear 8 Bench Seats), Underfloor Cargo Space, Clean Ex-Gov't Unit
Perfect bus for -
- Correctional & Rehabilitation Departments
- County Sheriff’s Department
- City Police Department
- Various other agencies that need to transport criminals, detainees, inmates, etc
***(2) units available!
| Stock # | 15517 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2013 |
| Make | MCI |
| Model | ISTV |
| Color | White |
| Odometer Reading | 349,452 mi |
| Hour Reading | 17,711 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 46000 |
| Front Axle | 16000 |
| Rear Axle | 32500 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISX12 |
| Horsepower | 425 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 164 |
| Transmission | Allison Automatic Transmission |
| Brakes | Air |
| Tires | B315/80R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 40'2" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 300" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.