/
2006 Ford F550 4x4 Rescue Truck, Ford Factory Reman 6.0L Diesel Engine (installed @ 102k Miles in April 2021), Auto Trans, 125,047 Miles, A/C, 17,950 GVW, 4x4, Crew Cab - Seats 5, Front Winch, Storage Shelves and Compartments, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15541 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2006 |
| Make | Ford |
| Model | F550 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 125,047 mi |
| Hour Reading | 9,582 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 17950 |
| Front Axle | 7000 |
| Rear Axle | 13660 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.0L |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 25' |
| Height | 8' |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 178" |
| Cab To Axle | 60" |
| Cab to End of Frame | 108" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.