/
2016 Freightliner M2 4x4 Single Axle Cab and Chassis, Cummins ISL Diesel, Allison 3500RDS, 62,088 Miles, A/C, 39,000 GVW, 5.63 Ratio, 216" Wheelbase, 150" Cab to Axle, 222" Cab to End of Frame, Very Clean Unit
***File photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15316 |
| Price | Call For Price |
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 62,088 mi |
| Hour Reading | 7,022 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 39000 |
| Front Axle | 16000 |
| Rear Axle | 23000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 60 |
| Transmission | Allison 3500RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.63 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 216" |
| Cab To Axle | 150" |
| Cab to End of Frame | 222" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.