Hard-Line LP401 Low-Profile Loader, Only 432 Hours, Fully Remote Controlled Operations, Lifts Up to 2,000 lbs, Operates on Steep Inclines / Declines, Rear & Front Facing Cameras, Bucket Attachment, 2 Remotes, Very Clean Ex-City Unit
HARD-LINE’s LP401 is a remote control operated low-profile (40” high) loader (skid steer) that is used in a variety of applications, including in restrictive and dangerous areas where person-operated machines cannot maneuver.
FEATURES
• Can be use with any standard skid-steer attachment
• 907 kg (2000 lbs.) lifting capacity
• Fully remote-controlled operation
• Low profile for restrictive areas (as low as 40”)
• Extremely flexible operation platform
• Can operate using RRC radio remote with video option (extended line of sight with camera) or by HARD-LINE’s TeleOp (from a control station via forward and rear facing cameras)
• Keeps operators out of harm’s way
APPLICATIONS
• CULVERT CLEANING
• SLOPE MOWING
• LANDSCAPING
• SNOW REMOVAL
• GRADING
• DEMOLITIONS
• CONVEYOR MAINTENANCE
INDUSTRIES
• MUNICIPALITIES
• GOVERNMENTS
• CONSTRUCTION
• GROUNDS MAINTENANCE
• DEMOLITION
• AGRICULTURE
• FORESTRY
• MARINE SALVAGE
• MINING
| Stock # | 15376 |
| Year | 2013 |
| Make | Hard-Line |
| Model | LP401 |
| Color | Orange |
| Odometer Reading | 0 mi |
| Hour Reading | 432 |
| Engine | Kubota 2.4L |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Hydrostatic |
| Length | 11' |
| Height | 3'10" |
| Width | 5'6" |
| Wheelbase | 36" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.